Miód – czym jest miód

Miód to naturalna słodka substancja wytwarzana przez pszczoły miodne (Apis mellifera) z nektaru kwiatowego roślin miododajnych oraz niektórych wydzielin występujących na liściach drzew.

Miód to niezwykle wartościowy produkt pszczeli. Głównym składnikiem miodu są węglowodany, głównie cukry proste – glukoza, fruktoza, maltoza. W składzie miodu znajdziemy także kwasy organiczne (kwas glukonowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy) oraz pochodzące z nektaru i wpływające na smak i aromat miodu – olejki eteryczne. W miodach wyróżnić należy barwniki (głównie β-karoten i ksantofil), enzymy, takiej jak np. inwertaza, które są dla człowieka bardzo cennym składnikiem odżywczym, mikroelementy ( jak potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, kobalt i inne), liczne witaminy (A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna), a także pełniąca znaczącą rolę dla sprawnego funkcjonowania układu nerwowego człowieka acetylocholina.

Miód
Miód, źródło: Pixabay.com

Miody, w zależności od surowca, z jakiego powstały, dzielimy na miody nektarowe miody spadziowe miody mieszane (miody nektarowo – spadziowe i spadziowo – nektarowe).

Miody odmianowe

W Polsce najważniejszymi roślinami miododajnymi są rzepak, koniczyny, lipy i gryka. Najczęściej spotykanymi w sklepach pszczelarskich odmianą miodu jest miód wielokwiatowy – jest to miód, w którym trudno wyodrębnić znaczącą przewagę nektaru jednej rośliny. Natomiast miody, w których składzie występuje znacząca przewaga nektaru jednej rośliny przyjmują nazwę tejże rośliny – mówimy wówczas o miodzie odmianowym. W Polsce najpopularniejsze miody odmianowe to miód rzepakowy, akacjowy, gryczany,  wrzosowy, lipowy, a także miody spadziowe:  spadziowy iglasty i spadziowy liściasty.

Jako ciekawostkę można podać to, że pszczoły nie są jedynymi “producentami” miodu. Miód wytwarzają także inne owady – m.in. osy z podrodziny Polistinae.  Jednak miód pszczeli będzie się różnił składem od miodu wytworzonego przez osy (osy pobierają nektar także z roślin trujących dla człowieka i spożycie takiego miodu może być przyczyną zatrucia pokarmowego). Ale spokojnie – w sklepach znajdziemy wyłącznie miody produkowane przez pszczoły miodne, bo tylko takie mogą posługiwać się nazwą handlową miodu.

Dobrą praktyką jest zaopatrywanie się w miody wyłącznie w dobrych wyspecjalizowanych sklepach pszczelarskich. Taki sklep znajdziecie tutaj. A która odmiana miodu jest najlepsza? Poszczególne odmiany różnią się od siebie właściwościami biologicznymi, smakiem, konsystencją czy kolorem. Jedną cechą wspólną wszystkich miodów jest jednak to, że wszystkie są nie tylko smaczne ale i zdrowe. Który wybrać? Najlepszą radą jest spróbować wszystkich po kolei i samemu zdecydować o tym, który miód jest najlepszy!