Dla kogo miód akacjowy?

Miód akacjowy należy do popularnych i lubianych w Polsce miodów, bogatych we fruktozę. Jego delikatny i subtelny, słodki smak pokochały dzieci.  Miód akacjowy jest ceniony nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również swoje właściwości zdrowotne. Dla kogo zatem jest miód akacjowy?

 

Miód akacjowy to jeden z  miodów odmianowych, pozyskiwany w czasie kwitnienia akacji, tj. od maja do czerwca.  W stanie płynnym ma barwę jasno słomkową. Po krystalizacji przyjmuje zabarwienie białe do kremowo-żółtego. Krystalizuje się długo, nawet rok. W smaku jest łagodny i bardzo słodki. Ma przyjemny, intensywny zapach, w którym można wyczuć aromat kwiatów akacji.

Kwiat akacji, fot. byrew, pixabay.com., CC0

Dla kogo miód akacjowy?

Oprócz cenionych walorów smakowych (ma opinię najsłodszego miodu), miód akacjowy ma także wiele potwierdzonych właściwości leczniczych.  Ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych, a zwłaszcza fruktozy miód ten może służyć jako “napój regeneracyjny” w stanach wzmożonej aktywności mózgu, a także w stanach ogólnego wyczerpania i osłabienia organizmu. Miód akacjowy wykazuje działanie wzmacniające i uspokajające, wycisza niepokój wewnętrzny i ułatwia zasypianie. A zatem polecany jest osobom cierpiącym na bezsenność i znerwicowanym.

Chorzy na lekkie postacie cukrzycy powinni stosować bogaty we fruktozę zwaną cukrem owocowym – miód akacjowy zamiast węglowodanów występujących w pokarmach.

Miód akacjowy poleca się także osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego. Miód akacjowy wspomaga bowiem trawienie, reguluje przemianę materii, zapobiega zaparciom. Jest pomocny również przy zaburzeniach pracy nerek, dróg moczowych, prostaty, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych i działa bakteriobójczo.

Choć miód akacjowy ma niskie właściwości antybiotyczne, zaleca siwyczuć aromatę jego stosowanie przy przeziębieniach, kaszlu, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Miód akacjowy dobrze odżywia, dezynfekuje i wspomaga regenerację skóry. Dzięki właściwościom aseptycznym może być stosowany przy trądziku, egzemach, wrzodach, w leczeniu oparzeń i trudno gojących się ran.