Zęby

Miód może być stosowany także w stomatologii

Jak się okazuje także stomatologia może korzystać z prozdrowotnych właściwości miodu. Przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości miodu mogą wpływać bowiem na skuteczność leczenia nawet przewlekłego zapalenia dziąseł.

Nieco światła na przydatność miodu w stomatologii rzuciła praca Bogdana Kędzi i Elżbiety Hołdernej-Kędzi pt. „Możliwości stosowania miodu w stomatologii”. Praca ukazała się w czasopiśmie “Postępy Fitoterapii”i była próbą zebrania wszelkich dostępnych badań dotyczących wpływu miodu na choroby jamy ustnej.

Autorzy przywołują w niej przykłady na skuteczność miodu w leczeniu schorzeń stomatologicznych. Jednym z dobitnych przykładów przydatności miodów w chorobach jamy ustnej są badania dotyczące stosowania miodu w leczeniu zapalenia dziąseł.

Skuteczność miodu w leczeniu właśnie zapalenia dziąseł potwierdziły badania przeprowadzone przez Kadarja i English. W pierwszym badaniu połączenie ultrafonoforezy ze stosowaniem miodu okazało się dużo skuteczniejsze od monoterapii ultrafonoforezą, natomiast te drugie badania wykazały, że żucie 3 razy dziennie substancji z miodem jest skuteczniejsze od stosowania w takim samym zakresie podobnej substancji pozbawionej miodu.

Nie ulega wątpliwości, że stosowanie miodu w stomatologii jest pomysłem dość kontrowersyjnym, choćby ze względu na niejednoznaczny wpływ cukrów zawartych w miodzie na rozwój próchnicy zębów. Jednocześnie dysponujemy dowodami, że miód może być wartościowym produktem w przypadku leczenia innych schorzeń stomatologicznych, takich jak np. zapalenie dziąseł.

 

Więcej: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia „Możliwości stosowania miodu w stomatologii”, w: Postępy Fitoterapii (http://www.czytelniamedyczna.pl/2653,mozliwosci-stosowania-miodu-w-stomatologii.html)