Miód lipowy jest zaliczany przez pszczelarzy do grupy najlepszych odmianowych miodów nektarowych. Pozyskiwany przez pszczoły na przełomie czerwca i lipca miód lipowy wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych. Pomaga zwłaszcza w schorzeniach dróg oddechowych, a także chorobach serca i układu krążenia
Miód lipowy ma jasną barwę, może mieć odcień zielonkawy lub oliwkowy, a po krystalizacji przybiera barwę kremową lub żółtawą. Jego smak często określany jest jako delikatnie ostry, a po krystalizacji można w jego smaku wyczuć lekki posmak goryczki.
Jakie właściwości ma miód lipowy?
Miód lipowy zawiera w sobie olejki eteryczne, antyoksydanty i enzymy, które niszczą drobnoustroje. Posiada także właściwości antybiotyczne. Ma właściwości napotne i łagodzi kaszel. Z tego względu spożywanie miodu lipowego pomaga zwłaszcza w leczeniu przeziębienia i grypy, w stanach nieżytu nosa i górnych dróg oddechowych, działa pomocnie w trakcie leczenia zapalenia oskrzeli i płuc. Ponadto spożywanie miodu lipowego przynosi ulgę osobom skarżącym się na dolegliwości układu krwionośnego oraz choroby serca.
Jako lek na przeziębienie i grypę miód lipowy działa najlepiej połączony z naparem z lipy, sokiem z malin, sokiem z czarnego bzu lub z mlekiem. Przygotowując taką miksturę należy jednak pamiętać, że płyn do którego dodajemy miód nie powinien mieć temperatury wyższej niż 40-45 stopni Celsjusza, bowiem w wyższej temperaturze każdy miód traci swoje prozdrowotne właściwości.